Digital Signage – produkt przyszłości

Gdziekolwiek się nie rozejrzymy, tam widzimy niesamowity postęp technologiczny. Branża reklamowa pod tym względem nie zamierza wcale zostawać z tyłu. Coraz to nowsze formy przedstawiania treści reklamowych, coraz to skuteczniejsze oddziaływanie na odbiorcach. Właśnie o to chodzi, by relacja między nadawcą, a odbiorcą przeistaczała się w emocjonalną więź, popartą mocnymi i oczywiście wyłącznie pozytywnymi odczuciami.

Papier wyparty z branży reklamowej?

Tradycyjne materiały POS nadal oblewają rynek reklamowy. Jednak coraz częściej, szczególnie w przypadku reklamy zewnętrznej, pojawiają się zupełnie inne nośniki, trafiające do potencjalnych Klientów. Co prawda nadal nie możemy mówić o tym, że przestaje brakować bilboardów, plakatów, czy też innych form reklamowych opartych na papierze, tekturze bądź innych powierzchniach. Jednak coraz częściej mówi się o innowacji tych produktów poprzez wdrożenie takich elementów, jak świetlne bądź nawet zapachowe, ale także o zastąpieniu ich innowacyjną technologią, obecnie zwaną Digital Out Of Home.

Czyżby cyfrowe nośniki reklamowe, miały zdecydowanie większe szanse na to, żeby jeszcze lepiej trafiać do odbiorców. Jedno jest pewne, w Polsce następuje powolny przełom, cyfrowe ekrany pojawiają się w punktach takich jak galerie handlowe, lotniska oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Czy takim rodzajem nośnika, zainteresują się również mniejsze firmy?

Pierwszy eksperyment polegający na wyświetlaniu reklam na specjalnych telewizorach, został przeprowadzony w USA. Jednak nie było to w pełni kontrolowane badanie, ponieważ do tej pory nie są znane żadne statystyki. Jedno jest pewne, nośnik reklamowy w postaci ekranów LED-owych oraz LCD, szybko zagościły na rynku reklamowym.

Digital Signage – pozytywnym krokiem naprzód

W 2012 roku, według Polish Digital Signage Association, na polskim rynku reklamowym pojawiło się blisko 15 tysięcy ekranów umożliwiających wyświetlanie cyfrowych obrazów. Obecnie wykorzystywanych jest ponad 60 tysięcy profesjonalnych ekranów i ich liczba nieustannie rośnie. Rozwiązania reklamowe, jakie niesie ze sobą Digital Signage, to przede wszystkim brak ograniczeń. Wymiana treści tradycyjnej reklamy wiąże się z dużą ilością etapów do pokonania, zaczynając od stworzenia projektu, poprzez jego realizację w formie wydruku, a następnie montażu w odpowiednich lokalizacjach. Obecnie wszelkie metamorfozy, oraz dostosowywanie treści reklamowych do osobistych preferencji, jest zdecydowanie łatwiejsze. Jak i również możliwa jest rotacja poszczególnych treści, nie czując żadnego ograniczenia do wyboru pomiędzy jednym hasłem bądź grafiką. Na cyfrowych nośnikach reklamowych, można przedstawić potencjalnym klientom zdecydowanie więcej, w dużo ciekawszy sposób.

Cyfrowe nośniki reklamowe zastępują zatem, nie tylko tradycyjne formy, takie jak plansze bądź billboardy. Warto wspomnieć również o tych rozwiązaniach, jakimi są wystawy sklepowe. Nie ma co się oszukiwać, Klienci kupują zmysłem wzroku. Jeśli coś jest ładnie zaprezentowane, a dodatkowo oddziałuje na rozmaite zmysły, to sprzedawca odnosi duży sukces w postaci zainteresowania ekspozycją. Porównując zatem tradycyjne manekiny, do cyfrowego obrazu, który dodatkowo może być ruchomy – nieposiadamy żadnych wątpliwości. Oddziaływanie reklamy na widza staje się jeszcze intensywniejsze i przynosi lepsze rezultaty.

Czy systemy Digital Signage wyprą tradycyjne nośniki reklamowe? W najbliższym czasie, na razie nie jest to możliwe, ale nie ma co ukrywać, że wszystko zmierza właśnie w tym kierunku. Jednak na wszystko potrzeba czasu. Wielkie, międzynarodowe sieciówki idą z duchem czasu i przedstawiają klientom swoje produkty i usługi w zupełnie nowej odsłonie, na miarę XXI wieku. Jednak jeszcze potrzeba więcej czasu, a także mocniejszego autorytetu, by małe i średnie firmy, szczególnie działające na rynku krajowym, poszły w tym samym kierunku. Na przestrzeni kilkunastu lat, na pewno będzie można zauważyć potężne zmiany na rynku reklamowym, wtedy będzie można dokładniej przeanalizować słabnącą pozycję tradycyjnych nośników.UPLED

     
ul. Przemysłowa 4,    37-450   Stalowa Wola,    woj. podkarpackie  
Tel: +48 15 819 32 50   Email: biuro@upled.pl     NIP: 8652561757