Ekrany LED, rodzaje technologia

Ekrany LED – z czym to się je?

Reklamy w dużym formacie, transmisja na żywo dużego wydarzenia, a także wiele innych okoliczności, które można wymieniać niemalże bez końca. W takich właśnie sytuacjach mamy do czynienia z ekranami LED-owymi. To co widzimy na dużych ekranach na koncertach, meczach, czy też na mieście w postaci wyświetlanych reklam – technologia opiera się na ekranach LED. Już wiemy, że świat na miarę dwudziestego pierwszego wieku, nie byłby tym co uznajemy za rezultat rozwoju technologii.

Życia bez ekranów LED-owych, nie wyobraża sobie również wielu przedsiębiorców, którzy przy ich pomocy mogą jeszcze skuteczniej dotrzeć do swojej grupy docelowej. Bez nowinek technologicznych nie wyobrażamy sobie życia także my, zwykli konsumenci, zapaleńcy sportowi, oraz melomani różnych gatunków muzycznych. Daleko nam już od renesansowych lornetek, dzięki którym arystokracja ze swej loży oglądała przedstawienia i operetki. Teraz bez względu na odległość możemy być jeszcze bliżej sceny lub boiska.

Rodzaje ekranów LED-owych

Żeby było jeszcze ciekawiej, zagłębiając się w tajniki ekranów LED-owych, zapoznajmy się z ich dwoma głównymi rodzajami i ekranami: dyskretnymi oraz ekranami z wyświetlaczami SMD.

Pierwszy typ ekranów LED-owych, czyli ekranów dyskretnych zwanych też przewlekanymi, nie jest spotykany jako częste rozwiązanie. Do ich produkcji wykorzystuje się technikę przewlekaną, dzięki czemu nóżki diody przechodząc przez płytkę, są lutowane dopiero za nią. To jednak pozwala na podłączenie nawet sześciu płytek. Dodatkowe diody sprzyjają podkreśleniu jasności oraz kontrastu. Ekrany dyskretne, jeśli już są stosowane, swoje przeznaczenie znajdują poza obiektami. Ich zwarta i niezwykle szczelna budowa, doskonale radzi sobie ze wszelkimi warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz.

Ekrany LED z wyświetlaczami SMD (surface mount devices), jako drugi typ, różnią się sposobem montowania diod względem wcześniej opisanego rodzaju ekranów. W tym przypadku nóżki diod nie przechodzą na drugą stronę płytki, dlatego są lutowane powierzchniowo – po tej samej stronie. Ekrany LED-owe tego rodzaju są wykorzystywane najczęściej wewnątrz budynków. Powodem takiego przeznaczenia, jest nieco mniejsza jasność, niż ekranów dyskretnych. Chociaż i tak wyróżniają się one dwukrotnie silniejszą emisją światła, w porównaniu do ekranów LCD.

Technologia ekranów LED-owych

Chcąc zrozumieć, dlaczego ekrany LED-owe są w stanie nie tylko przekazywać nam „żywe”, a konkretniej ruchome obrazy, wyróżniają się odpowiednią jasnością, kolorystyką oraz kontrastem, należy zagłębić się nieco w ich technologię. Ich podstawowym budulcem są diody elektroluminescencyjne, które określane są potocznie mianem diod świecących. Podstawa kolorystyczna RGB, czyli Red, Green, Blue pozwala na zastosowanie trzech barw – czerwonego, zielonego oraz niebieskiego. Dzięki ich odpowiedniemu mieszaniu, można uzyskać z powodzeniem nie tylko białą barwę, ale również tysiące innych kolorów. Tak rozwiązała się zagadka, czemu mimo zastosowania tylko trzech kolorów, żadne obrazy nie są aż tak monotonne.

Kolorystyka jest tylko jednym z elementów, które mają ostateczny wpływ na widziany przez ludzkie oko obraz. Należy także wspomnieć o rozdzielczości. Określeniem Piel Pitch nazywa się rozstaw pomiędzy pikselami. W ekranach dyskretnych jest to równoznaczne odległości diodami występującymi w tym samym kolorze – np. między zielonymi diodami, które ze sobą sąsiadują. By rozdzielczość okazała się na przyzwoitym poziomie, na wielkim ekranie, nie można umieścić kilku pikseli – z takiego ekranu nie bylibyśmy w stanie niczego odczytać. Co ciekawe, nie należy również przesadzać, z ich ilością. Tutaj wcale nie należy rozumieć, że im więcej pikseli, tym lepiej. Ponieważ należy wziąć pod uwagę, że takie ekrany oglądamy z określonej odległości. Z bliska jesteśmy w stanie bez trudu rozróżnić każdy, pojedynczy piksel. Natomiast z odległości na przykład 20 metrów, dla ludzkiego oka, granice pomiędzy poszczególnymi pikselami ulegają estetycznemu zatarciu. Dlatego producenci dokładnie wiedzą, w jaki sposób budować odpowiednie ekrany LED-owe, do spełnienia poszczególnych potrzeb, biorąc pod uwagę między innymi format wyświetlacza, jak i również odległość, z jakiej będzie standardowo oglądany emitowany obraz.UP LED

     
ul. Przemysłowa 4,    37-450   Stalowa Wola,    woj. podkarpackie  
tel.: +48 15 819 32 50   e-mail: biuro@upled.pl     NIP: 8652561757